Багатозначні слова

Обработка видео...


Урок з української мови 2 клас
Тема:Багатозначні слова. Пояснюю значення багатозначних слів. Складання речень.


Мета:формувати поняття про багатозначність слів в українській мові,тренувати вміння
правильно вживати багатозначні слова в мовленні; розширити уявлення учнів про значення слів і їх вживання; розвивати усне мовлення учнів, виховувати інтерес до вивчення української мови.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань.
Обладнання:підручник «Українська мова та література»(авторМ. Вашуленко),картинки багатозначних слів(гребінець,ручка,місяць,Земля,дзига,ніс),малюнок Півника,музичний супровід ,картки із завданнями,таблиця»Досліджую,пояснюю».

Хід уроку

I. Організаційна частина.
- Чи готові, учні, мандрувати далі країною Лінгвістикою?
- Йдемо по стежині прямого та переносного значення слів.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вступна бесіда.
- Що таке діамант?
- З чим порівнює автор дитячі голоси?
- Якого кольору були щоки танцюристів?
2. Робота в групах.
- Випишіть слова, вжиті в переносному значенні (картки).
1 група
Про що виспівує струмок?
Про літо золоте.
Про що співає колосок?
Про те, як він росте.
Про що виспівує земля?
Про неба синь і шир.
Про що співаєм ти і я?
Про маму і про мир. (А. Костецький).
2 група
- Підкресліть спочатку слова, вжиті в прямому значенні, однією лінією, а потім – в переносному двома лініями. З однією парою слів складіть і запишіть речення.
Золотий годинник – золоті руки.
Гостре слово – гострий ніж.
Гарячий погляд – гарячий камінь.
Залізна воля – залізна стріла.
3 група
- Допишіть до поданих словосполучень, вжитих у прямому значенні, словосполучення, вжиті у переносному значенні. Складіть та запишіть речення з однією парою слів.
Каштанове листя – каштанове волосся.
Весела дівчина – веселе літо.
Гіркий перець – гіркий урок.
Сизий голуб – сизий туман.
(Відповідає один учень з групи).
IІI. Повідомлення теми завдань уроку.
- Ми продовжуємо мандрувати країною Лексикологією. Дівчинка– Осінь привела нас до чудової галявини слів, що мають кілька значень. Багатозначна галявина слів запрошує нас відпочити, якщо виконаємо всі завдання Лексикології. Для цього необхідні дружба, знання рідної мови, мислення, увага, терпіння.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Робота з таблицею»Досліджую,пояснюю»
2.Слова- це кольорові камінці.Мало їх назбирати-треба навчитися з них узори викладати.
З чим ще можна порівняти слова? Склади і запиши речення.


3.Вправа – відгадка (вправа 1усно).
- До нас на галявину підходить красень півень – співунець з підручником. Просить допомогти.
- Скільки значень має слово гребінець?
- У кого ж справжній гребінець?
- За допомогою яких питань можна встановити зв’язок між поданими словами?
Висновок. Отже, в українській мові є слова, які можуть мати кілька значень.

4. Вправа – дізнавайка.
- Поясніть півнику – співунцю значення слів:

Ніс людини – ніс корабля.
Вінок із квітів – вінок цибулі.
Дзиґа (іграшка) – дзиґа (непосидюча людина)
- Що спільного у цих словах?

5. Спостереження над мовним матеріалом.
- Ой на горі вогонь горить. (Народна творчість).
- Вогонь! – скомандував командир.. Ударили з усіх автоматів і карабінів. (Олесь Гончар).
- Дитина вогнем горить.
- Які значення має слово вогонь? (В першому реченні воно означає розпалене багаття, в другому – постріли, а в третьому – високу температуру тіла).
V. Систематизація і узагальнення знань.

1. Коментоване письмо (вправа 3).

а) Завдання 1 (усно).

б) Каліграфічна хвилинка.

Земля всіх годує.

в) Завдання 2.

Ми живемо на планеті Земля.
На чорній землі біла пшениця родить.
Мій рідний край, моя земля, як довго я до тебе линув.
- Що означає слово "земля" в кожному з речень?

Журавлиним я буваю,
А деколи й пісні співаю.
(Ключ журавлів, скрипковий ключ).
Він замок відкрити може
І закрутить легко гайку.
Чарівник вам допоможе
Відгадати цю загадку.
(Гайковий ключ,ключ від дверей).

2. Творча робота (вправа 2).
- Складіть та запишіть речення з одним словосполученням. Зробіть звукову схему слова ключ.
V.Фізкультхвилинка.
3. Самостійна робота.
У зошиті з письма
Я коса чи пряма.
Ще можу я, повірте,
І креслити, і міряти.
А якщо треба, враз
Шикую школу, клас. (А. Арсірій).
- Про що говориться у загадці?
- Про які значення слова лінійка говориться у загадці?
- Що спільного у значенні цих слів?
VI. Підсумок уроку.Рефлексія.
- З якими словами ознайомилися на уроці?
- Чому з’явилися у мові багатозначні слова?
Як ви попрацювали? Було легко. .Не все вдалося. Було важко
VII. Домашнє завдання.
- Що таке коса? Чим у давнину косили люди? Скласти речення зі словом коса в різних значеннях.